LAPTOP FAN TAMİRİ

LAPTOP FAN TAMİRİ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Laptopların verimliliğinde büyük öneme sahip laptop fanları  tozlanma ve aşınma gibi sebeplerle zamanla iş görmez hale gelir. Laptopların ısınmaya bağlı performans düşüklüğüne sebep olan fan arızaları ile karşılaştığınızda laptop tamir merkezimizi arayarak laptop fan onarımı ve değişimi hizmetinden faydalanabilirsiniz.

 

                      Fan Değişimi Onarımı Bakımı Laptop ve notebook larda en önemli unsurlardan birisidir. Genel olarak fan problemlerinde donma, ekranda renk karışması, çalışma esnasında kapanma, aşırı yavaşlık gibi sıkıntılar oluşmaktadır. Bu arızalar genelde fan kaynaklı görünse de esasında Ciddi bir analiz yapmak gerekmektedir. bu sorunlar ekran chip, harddisk, gibi malzemelerin oluşturduğu arızalar ile karıştırılmaktadır. Fanlar, soğutucular, ısı boruları ve fan kontrol devresinden oluşan sistem laptop soğutma sistemi olarak adlandırabiliriz. Cpu veya chiplerin ısısı belirli bir seviyeye ulaştığında anakart üzerindeki ısı sensörü fan kontrol devresini tetikler ve fan dönmeye başlar, Isı belirli bir seviyenin altında düştüğünde ise fan durur. Böylece hem enerji tasarrufu sağlanmış olur ”batarya ömrü uzar” hem de fanların dönerken oluşturduğu gürültü asgariye indirilmiş olur. Fan kontrol devresi : Isı sensöründen aldığı verilere göre fanı kontrol eder. laptop fanı hiç dönmüyorsa, sürekli dönüyorsa ya da dengesiz hareket ediyorsa bu devrenin arızalanmış olması olasıdır. Kontrol devresi arızalarında devre şemasından takip ederek sorunlu parça değiştirilmektedir. Soğutucu : Isınma potansiyeli yüksek chiplerin üzerinde bulunan (özellikle cpu), chipe ısı iletici termal kremler vasıtasıyla üst yüzeyden sağlam bir şekilde temas eden, fanı kuşatan, kasanın hava boşluklarına yakın pozisyonda bulunan ve ısıyı üzerinde toplayan bakır malzemedir. İçerisinde sıcak havanın ilerleyebileceği kanallar vardır. Isı iletimine uygun yapısı itibariyle, ısınan chipten ısıyı üzerine çeker ve fan vasıtasıyla dışarıya atar. Soğutucu kanalları içerisinde zamanla toz birikintileri oluşur ve ısı iletiminde problemler meydana gelir. Bu sebeple belirli periyotlarla soğutucu bakımı yaptırmak faydalıolmaktadır. Isı borusu : Soğutucuya her iki uç kısmından temas eden ve kuşatan, içerisinde ısı iletmeyi kolaylaştırıcı özel bir jel bulunan, genellikle bakırdan imal edilen aparattır. Soğutucuya yapışık halde birden fazla bulunabilir. Isının bir uçtan diğer uca soğutucu üzerinde homojen dağılımını kolaylaştırıcı rol oynarlar. Fan : Soğutucu gövdesi içerisinde bulunur. Bazen gövdeye sabitlenmiş halde, bazen de gövdeden ayrılabilir halde olabilir. Merkezinde bulunan motor vasıtasıyla dönerek soğutucuda biriken ısıyı havalandırma boşluklarından laptop kasasının dışına atar. Motorun arızalanması, fan plastiklerinin kırılması ve dönme esnasında aşırı gürültü yapması en sık rastlanan arızalardır. Fan plastiklerinin arasına sıkışan toz birikintileri fanın dönmesini güçleştireceği gibi ısının dışarıya atılmasına da engel olur. Bu sebeple belirli aralıklarla fan bakımı yaptırmak yerinde olacaktır.

SORU VE SORUNLARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

0212 543 49 51

0212 543 49 53

0542 345 55 50

 

 

LAPTOP FAN TAMİRİ

bakırköy laptop fan tamiri,bakırköy laptop fan onarımı,bakırköy laptop fan temizliği,bakırköy laptop fan değişimi,bakırköy notebook fan tamiri