Ataköy Chipset Tamiri

Ataköy Chipset Tamiri
Ataköy Chipset Tamiri

 

Ataköy Chipset Tamiri, Çipset donanımsal parçalarımızın en iyi şekilde çalışması gereken listemizde yer almaktadır. Tecrübe, bilgi ve profesyonellik gerektiren çipset tamiri ile bizler en iyi şekilde hizmet vermekteyiz. Gelişen iş ağları ve oyun dünyası ile birlikte çipset bakımı ve tamiri de gün geçtikçe daha da önemli hale gelmektedir.

 

Chipset Nedir ?

 

Chipsetler hem dizüstü hem de masaüstü bilgisayarlarımızda anakartların üzerinde bulunan bir donanım parçasıdır. Belki işlemci kadar önemli, Ram kadar performans arttırıcı, ekran kartı kadar seviye atlatan bir donanım olmasa da tüm bu bileşenlerin birbiri ile iletişimi en iyi şekilde sağlamaya çalışan donanımdır. O bunu apayrı bir noktaya taşımaktadır. Belki onun işlevini yerine getirememesi bir anda sizi ve sisteminizi yarıda bırakmaz ancak çipseti arıza görmeye başlayan bir bilgisayar zamanla gerekli performansı göstermemeye başlar ve zamanla bu sizin bu tüm işlemlerinizi yarıda bırakmaya kadar ulaşacaktır.

 

Chipset Tamiri Nasıl Yapılır ?

 

Hemen hemen her donanımsal parçada olduğu gibi çipsetlerde de genel olarak arızalar darbe, ıslanma, ısınma vb. sebeplerinden dolayı problemler çıkarmaktadır. Maalesef çipset tamirleri de Ram, Ekran kartı, İşlemci gibi basit tak çıkar ve değiştir işlemleri ile çözülememektedir. Sökme işlemine başlamadan önce ısıtma, flux maddesinin çözümlenmesi, yerine oturtulması, yeniden soğutma işlemleri, reballing gibi işlemlerin yapılması gibi birçok dikkat gerektiren nokta var olmaktadır. Bundan dolayı bu işlemler profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır çünkü aksi halde direkt olarak anakart zarar görebilir ve maalesef anakartınız arıza vererek kurtarmanız imkansız hale gelebilir.

 

Chipset Neden Arızalanır ?

 

Günümüzde özellikle gamer bilgisayarlar oldukça yoğun kullanılmaya başlamıştır. Oyun ve grafik işlemlerinin yoğunlaşması ile birlikte bilgisayarlarımız da oldukça güçlendi. Ancak tüm bunlar şu gerçeği kapatamaz. Tüm bilgisayarların ve bilgisayarlı cihazların periyodik bir bakıma ihtiyacı vardır. Bundan dolayı da arızaların büyümemesi ve daha kötü sonuçlar ile meydana gelmemesi için periyodik bakımları yapmamız gerekir. Çipset bakımı da bunlardan biridir, çünkü zarar görmeye başlamış bir çipset sizin bilgisayarınızda yavaşlamalara, performans düşüklüklerine, ısınmalara ve zorlanmalara sebep olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki çipset ne kadar sağlıklı ve zamanlı çalışırsa işlemleriniz o kadar hızlı ve kolay gerçekleşmektedir.